נקמת הילד המגמגם

/ / מאמרים, שונות

נקמת הילד המגמגם / רוני סומק

הַיּוֹם אֲנִי מְדַבֵּר לְזֵכֶר הַמִּלִּים שֶׁפַּעַם נִתְקְעוּ לִי בַּפֶּה.
לְזֵכֶר גַּלְגַלֵּי הַשִּׁנַּיִם שֶׁפּוֹרְרוּ הֲבָרוֹת
מִתַּחַת לַלָּשׁוֹן וְהֵרִיחוּ אֶת אֲבַק הַשְּׂרֵפוֹת
בָּרֶוַח בֵּין הַלֹּעַ לַשְּׂפָתַיִם הַחֲשׁוּכוֹת.
חָלַמְתִּי אָז לְהַבְרִיחַ אֶת הַמִּלִּים שֶׁנֶּאֶרְזוּ כִּסְחוֹרוֹת גְּנוּבוֹת
בְּמַחְסְנֵי הַפֶּה,
לִקְרֹעַ אֲרִיזוֹת הַקַּרְטוֹן וְלִשְׁלֹף אֶת
צַעֲצוּעֵי האל"ף-בי"ת.
הַמּוֹרָה הָיְתָה מַנִּיחָה יָד עַל כְּתֵפִי וּמְסַפֶּרֶת שֶׁגַּם מֹשֶׁה
גִּמְגֵּם וּבְכָל זֹאת הִגִּיעַ לְהַר סִינַי.
הָהָר שֶׁלִּי הָיָה יַלְדָּה שֶׁיָּשְׁבָה
לְיָדִי בַּכִּתָּה, וְלֹא הָיְתָה לִי אֵשׁ בִּסְנֵה הַפֶּה
כְּדֵי לְהַבְעִיר, לְנֶגֶד עֵינֶיהָ,
אֶת הַמִּלִּים שֶׁנִּשְׂרְפוּ בְּאַהֲבָתִי אוֹתָהּ.

המשורר רוני סומק גמגם בילדותו, עד שיום אחד הוא חלף, אך מצוקת הילד שמשתוקק כל כך ואינו מסוגל לומר את אשר על לבו, נותרה ומהדהדת בחלל העולם עם כל קריאה של השיר הנפלא הזה .כשקראתי את המילים הללו, עברו לנגד עיני ישי, עודד, אלונה, אדם ועוד עשרות רבות של מטופלים אהובים ויקרים לליבי מאוד. יכולתי להרגיש את השריפה הזו בפה, לחוש את תחושת הלחץ והמתח בגרון, לראות את האותיות פורחות באוויר כמו רוצות להתחבר ולספר על כאב ותסכול של חוסר ביטוי, על בעירה של רצון לקבל מקום ועל לב שבוכה על כל אותם המילים שלא זכו לצאת החוצה. ה-22.10 נקבע כיום הבינלאומי למודעות לגמגום (ISAD), אי שם בשנת 1995, בכנס שנערך בשבדיה. יום היסטורי זה, נולד מיוזמה משותפת של אנשים שמגמגמים ואנשי טיפול, מתוך שאיפה לפתח את ההערכה העצמית של אנשים שמגמגמים, להרחיב את האפשרויות העומדות בפניהם לממש את מטרותיהם, לבנות קהילה ולחזק את הקשר בין מטפלים, אנשים שמגמגמים ובני משפחתם. השינוי בתפישת הגמגום והעלאת המודעות למסע החיים הכרוך בו, עשויים להשפיע על מערכות אישיות וחברתיות עבור אנשים שמגמגמים.
לכבוד יום המודעות, שכל מהותו קבלה והכלה, אני רוצה לייחל עבור כולנו, שנלמד לתת מקום לעצמנו, שנאמין שלכל אחד מאיתנו יש קול שראוי להישמע, שננכיח את ההוויה שלנו ונימלא אהבה עצמית, סתם כך בשל עצם היותנו.
מזה תקופה ארוכה אנו מקבלים פניות מאנשי מקצוע, מטופלים וקרובי משפחה של אנשים שמתמודדים עם גמגום, עם שאלות ובקשות לדעת ולהכיר יותר את הפרעת השטף, ההתמודדות והטיפול. כחלק מן הפעילות שאנו מקיימים להעלאת המודעות החברתית לגמגום וקידום רוח קבלת האני המגמגם מתוך חמלה עצמית, אני שמחה להציג בפניכם את הניוזלטר הראשון מבית נובוטוק הדסה, בו נרכז עבורכם מידע ותוכן שמעניינים אתכם. נדון בדפוסי מחשבה מגבילים, נענה על תהיות שמסתובבות בראש ונעשיר יחד את הידע וההבנה שלנו על הגמגום.
אשמח לשמוע מכם פידבק על התכנים ועל מה שמעניין אתכם aviya@novotalk.com.

קריאה מעצימה ומחדשת,
שלכם,
אביה אמזל
קלינאית תקשורת